Prosinec 2011

Upálena buď

4. prosince 2011 v 21:50 | Lucy Apollyon |  Téma týdne
Photo by: ksushiks
Film Hon na čarodějnice z americké produkce v hlavní roli s Nicolasem Cagem jsem opravdu neviděla, tak to bude asi trochu z jiného soudku. Samozřejmě si nepředstavím čarodějnici jako krásku tuhle na obrázku nebo úspěšnou absolventku Školy čar a kouzel Bradavic, ale nějakou postarší ženu nebo klidně ženu v nejlepších letech, která byla neprávem obviněna z kacířství.
V dnešní době, samozřejmě, nikoho nikdo z černé magie neobviňuje, ale zvláště ve středověku to byla oblíbená zábava soudů. Kdokoliv , kdo se sebemenším způsobem dal obvinit ze spojení s ďáblem pomocí kouzel nebo věštění, byl popraven. Určitě každý z vás už slyšel o Čarodějkách ze Salemu, posledním honu na čarodějnice, který na konci 17.století proběhl ve státě Massachusetts. Bylo oběšeno 19lidí a soudci teprve po čtyřech letech zjistili, že udělali chybu a žádali odpuštění.
V Českých zemích je znám hlavně román Kladivo na čarodějnice. Děj tohoto románu se odehrává ve Velkých Losinách ve Slezsku, kde církev popravovala nevinné ženy. Tyto ženy se samozřejmě mučili, aby uznaly svou odlišnost a to velmi drastickým způsobem. Když čtete tuto knihu, tak určitě děkujete, že se doba změnila, protože když vás jednou nařkly z čarodějnictví, tak byl soud zcela zbytečný.
Dnes se postavení čarodějek ve světě změnilo. Jsou populární například v seriálech (Čarodějky, Upíří deníky...), ale i mnohých knihách a filmech. Otázkou zůstavá, Existují vůbec čarodějnice? A je jejich magie bílá nebo bychom se měli bát?